Word Problem Solving Worksheets

Word Problem Solving Worksheets-57
Give each student a chance to practice the "dollar-over" method, with such questions as: "Sandra wants to buy a deluxe cheeseburger, an order of french fries, and a hamburger. Then explain why the answer would be and that they would receive 35 cents in change.

Tags: Death Of A Salesman American Dream Essay5th Grade Research Paper TopicsChildminding Business PlanDatabase Design AssignmentSolved Problems On Capital BudgetingSummer Vacation EssayApa Dissertation Headings 6th

On this worksheet, students will get more practice in menu math with problems such as: "If David wanted to buy a milkshake and a taco, how much would it cost him?

" and "If Michele wanted to buy a hamburger and a milkshake, how much money would she need?

" This provides a great opportunity to review the important math term, "total," with students.

Explain that finding a total requires adding two or more numbers.

" in the blank spaces provided next to the questions on the worksheet.

This printable provides similar problems to those in worksheet No. Students will also answer questions such as: "Ellen purchases an ice cream cone, an order of french fries, and a hamburger.Fill in all the gaps, then press "Check" to check your answers. Note that you will lose points if you ask for hints or clues!Use the "Hint" button to get a free letter if an answer is giving you trouble. You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics.Students at the second-grade level usually don't know the operation needed to determine the tax on an item, so tell them the tax that they would need to add—depending on the tax rate in your city and state—and have them add that amount to get the true total cost of a serving of french fries.In this worksheet, students solve such menu math problems as: "Paul wants to buy a deluxe cheeseburger, a hamburger, and a pizza slice. " Use questions like these to spark a discussion about menu items. " This also gives you the chance to discuss the concept of "more," which can be a challenging idea for second-graders.Have students count out the amount of money they would need for various items and then add the bills and coins to determine the total cost of two or more menu items.With this worksheet, continue to use real money (or fake money) but pivot to subtraction problems.We hope that the kids will also love the fun stuff and puzzles.Food is a sure winner when motivating students, including second-graders.Suggestion: Have students solve the problems on the free printable worksheets below, then create a mock restaurant in the classroom to put their new problem-solving skills to use in a role-playing exercise.For your convenience, the answers are printed on a duplicate printable that is the second page of each PDF link.

SHOW COMMENTS

Comments Word Problem Solving Worksheets

The Latest from naximov.ru ©